Smyslové hračky

O nás

Pojem smyslové hračky používám jako souhrnné označení hraček, které jsou vhodné pro rozvoj zraku, hmatu, sluchu nebo kombinují prvky pro rozvoj více smyslů zároveň. K výrobě takových hraček jsem se dostala díky naší dceři. Ta se narodila s vrozenou vývojovou vadou mozku, která s sebou nese mj. postižení zraku, sluchu i motoriky. Proto je důležité, aby dostávala takové podněty, které dokáže vnímat a zachytit. Vytvořit prostředí, které pro ni bude rozvíjející. Toho se dá dosáhnout použitím různých pomůcek a hraček uzpůsobených pro děti se zrakovými, sluchovými a kombinovanými vadami.

Zebra Ryan – oblíbený parťák pro hru


Takové speciální hračky a pomůcky ovšem bývají finančně náročné, ale často se dají vyrobit v domácím prostředí adekvátní náhrady za zlomek ceny. Při jejich výrobě lze zužitkovat i různé zbytky nebo třeba odpadový materiál.


Některé nápady prezentované na tomto blogu pochází přímo z mé hlavy, některé jsou tak různě okoukané mezi známými nebo odněkud z hlubokých vod internetu. A mnoho inspirace čerpáme také prostřednictvím služeb rané péče, konkrétně jde o Společnost pro ranou péči a Tamtam.

Postupně jsme zjistili, že vyrobené smyslové hračky jsou atraktivní také pro zcela zdravé děti našich příbuzných a přátel. Proto jsem se rozhodla vytvořit tyto stránky jako zdroj inspirace pro všechny, kdo by chtěli svým dětem vyrobit zajímavé rozvíjející hračky za pár korun nebo z materiálu, který je zrovna po ruce.


Kromě mých vlastních výtvorů tu najdete také tipy na další hračky a pomůcky, se kterými máme dobré zkušenosti.

Poznámka na závěr: Podotýkám, že nemám vystudovanou speciální pedagogiku ani jiné podobné vzdělání. Vše, co zde sdílím, vychází hlavně ze zkušeností s naší dcerou, která má značně omezenou pohyblivost, proto je vždy nutné hračky používat dle schopností vašich dětí (např. dávat pozor na části, které by mohly spolknout).